رژیم های غذایی برای استحکام و زیبایی ناخن ها

رژیم های غذایی برای استحکام و زیبایی ناخن ها

یکی از موارد مهم در زیبایی خانم ها، زیبایی دست ها و مخصوصا زیبایی ناخن ها است. ناخن ها می توانند انگشتان را زیباتر و آراسته تر نشان دهند و البته در صورتی که خیلی مورد توجه قرار نگیرند این امکان از بین می رود. ناخن ها نیز مانند هر عضو دیگری نیاز به مراقبت دارند و در صورتی که از رژیم غذایی صحیح استفاده شود می توان شاهد نتایج خوبی در آن ها باشیم به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به رژیم غذایی مناسب برای استحکام و زیبایی ناخن ها بپردازیم.

ساختار ناخن چگونه است؟

به صورت میانگین، ناخن ها سه میلی متر در ماه رشد می کنند و این میزان به عوامل دیگری مانند سن، فعالیت ها، ژنتیک و … نیز بستگی دارد. به طور معمول ناخن های دست رشد سریع تری نسبت به ناخن های پا دارند و این میزان در فصل تابستان بیشتر از زمستان می شود. شاید شنیده باشید که ناخن از کراتین ساخته شده است که نوعی پروتئین سخت می باشد. ناخن بی رنگ است اما به خاطر وجود مویرگ ها در زیرش، کمی صورتی دیده می شود و تغذیه آن توسط همان مویرگ ها اتفاق می افتد به همین دلیل است که رژیم غذایی می تواند در زیبایی و استحکام آن ها تاثیر گذار است.

برای استحکام و زیبایی ناخن ها این مواد غذایی را مصرف کنید:

پروتئین

همانطور که گفتیم جنس ناخن از نوعی پروتئین است به همین دلیل اگر میزان پروتئین بدن کم باشد بر روی ناخن ها تاثیر گذاشته و آن ها را شکننده می کند و از سرعت رشدشان می کاهد.

ویتامین ها

ویتامین ها نیز نقش مهمی در سلامت ناخن ها دارند. ویتامین هایی مانند C، E و B در زیبایی و استحکام ناخن ها موثر هستند مثلا ویتامین C جذب آهن از مواد غذایی مختلف را افزایش می دهد و برای آن که تاثیر آن در بدن بیشتر شود بهتر است ویتامین  Eنیز مصرف شود. این ویتامین بر گردش خون تاثیر دارد و در نتیجه اکسیژن رسانی در بدن را افزایش می دهد. ویتامین های گروه B نیز در این زمینه اهمیت زیادی دارند و کمبود آن ها در بدن موجب تغییر حالت ناخن ها می شود.

مواد غذایی سرشار از آهن

کمبود آهن اثرات بدی را در قسمت های مختلف بدن می گذارد به عنوان مثال باعث تغییر شکل ناخن و شکنندگی و خشکی آن ها می شود. بهتر است در طول روز آهن کافی دریافت کنید و مصرف این مواد غذایی را فراموش نکنید: جگر، گوشت قرمز کم چربی، میوه های خشک، مرغ، ماهی، زرده تخم مرغ، انواع دانه ها مانند بادام، گردو و … آجیل ها به دلیل داشتن اسیدهی چرب امگا۳ برای ناخن ها مفید هستند که در این میان مصرف بادام به دلیل داشتن ویتامین E ، کلسیم و منیزیم بیشتر نسبت به سایر مغزها، از اهمیت بیشتری برخوردار است. این مواد در استحکام و رشد استخوان ها و ناخن ها تاثیر بسزایی دارند.

مواد غذایی سرشار از زینک

یکی دیگر از عناصری که در سلامت و زیبایی ناخن ها تاثیر دارد، زینک یا روی نام دارد. زینک در سنتز پروتئین نقش دارد و برای رشد و سلامت بافت های مختلف بدن، وجود آن ضروری است و کمبود آن، بر روی ناخن ها تاثیر خود را خواهد گذاشت. برای جذب بهتر زینک بهتر است در کنار ویتامین B6 مصرف شود به همین دلیل مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز و سفید را فراموش نکنید.

مرغ

مرغ منبع خوبی برای پروتئین و روی است و پروتئین بدون چربی محسوب می شود و به ساختار استخوان ها و ناخن ها کمک می کند البته در صورتی که تمایلی به خوردن گوشت ندارید می توانید مواد اسید آمینه های مورد نیاز بدنتان را از مواد غذایی دیگری مانند لوبیا، گل کلم و کلم بروکلی نیز دریافت نمایید تا کراتین لازم جهت استحکام و زیبایی ناخن ها در بدنتان تولید شود.

ماهی سالمون

ماهی سالمون سلامتی بدن را به طور کلی، حفظ می کند و به خاطر داشتن مقدار زیادی ویتامین D در آن، جذب کلسیم بدن بالا می رود. جذب کلسیم که در بدن به خوبی انجام شود، بر روی رشد استخوان ها و ناخن ها تاثیر خوبی خواهد گذاشت به همین دلیل سعی کنید در هفته ماهی سالمون میل کنید و از فواید آن بهره مند شوید.

شیر و ماست

شیر و ماست منابع خوبی برای تامین پروتئین، آهن، بیوتین، کلسیم، پتاسیم و … هستند. البته بهتر است از نوع کم چرب آن استفاده شود. توجه داشته باشید که هر چقدر کلسیم بدن شما تامین باشد، سلامت استخوان ها و ناخن هایتان نیز تامین خواهد شد.

میوه و سبزیجات

سبزیجات مخصوصا آن هایی که رنگ تیره تری دارند مانند کلم بروکلی، لوبیا، گل کلم و … پروتئین و بیتین بیشتری نسبت به سایرین دارند و تولید کراتین در بدن را حمایت می کنند. میوه ها هم به خاطر داشتن ویتامین های ضروری بدن، کمبود ها را برطرف کرده و مواد غذایی لازم برای ناخن ها را فراهم می کنند.

دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل یکی دیگر منابع تغذیه ای مفید برای ناخن ها محسوب می شود زیرا سرشار از روی، فیبر، ویتامین E است و به خاطر داشتن خاصیت قلیایی، از التهاب در بدن جلوگیری می کند.

دانه آفتابگردان

دانه آفتابگردان منبع خوبی برای تامین منیزیم بدن است و باعث رشد ناخن ها می شود.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی برای پروتئین و ویتامین D و بیوتین محسوب می شود. مواد معدنی که در زرده تخم مرغ وجود دارد باعث می شود کوتیکول ناخن مرطوب بماند و همین امر در تقویت و رشد آن ها موثر می باشد.

آنتی اکسیدان ها

مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند مانند میوه ها، از شکستن ناخن ها جلوگیری کرده و در احیای سلول های مرده ناخن و کاهش التهاب کوتیکول ناخن تاثیر بسزایی دارد. یکی از میوه هایی که آنتی اکسیدان بالایی دارد بلوبری است که مصرف آن را به شما توصیه می کنیم.

آووکادو

میوه آووکادو منبع خوبی برای ویتامین E، B، A، پروتئین گیاهی و … است یعنی همان موادی که برای زیبایی و استحکام ناخن ها مهم است را آووکادو دارد.

استفاده از مواد غذایی سالم، ارگانیک و بدون مواد افزودنی و نگه دارنده در حفظ سلامت کلی بدن موثر است. در صورتی که کل بدن در سلامت باشد و از نظر مواد غذایی کمبودی نداشته باشد، آن وقت سلامت ناخن ها نیز تامین خواهد شد به همین دلیل است که می گوییم مراقب رژیم غذایی خود باشید تا در کنار تندرستی، زیبایی خود را نیز حفظ نمایید.

مشاوره رایگان درج آگهی