نکاتی که برای داشتن ناخن های زیبا باید رعایت کنیم

نکاتی که برای داشتن ناخن های زیبا باید رعایت کنیم

خانم ها مظهر زیبایی هستند اما این زیبایی خدادادی نیاز به مراقبت دارد، زیرا در طول زندگی و به دلیل مرتبط بودن با برخی از مواد، ممکن است زیباییشان تحت تاثیر قرار بگیرد. یکی از معیار های زیبایی، داشتن ناخن هایی زیبا و سالم می باشد که امروزه تبدیل به دغدغه بسیاری از بانوان عزیز شده است. اگر شما هم جزء این افراد هستید نگران نباشید، زیرا قرار است در این مقاله به نکاتی که برای داشتن ناخن های زیبا نیاز است، بپردازیم.

جنس ناخن از چیست؟

ناخن ها عضوی از بدن هستند که همانند مو از کراتین ساخته شده اند. حتما می پرسید کراتین چیست؟ کراتین نوعی پروتئین است و زمانی که مقدار آن کاهش یابد و آب و رطوبت ناخن ها از حد معمول کمتر شود، ناخن هایی خشک و شکننده به ما تحویل می دهد. به همین دلیل است که متخصصان پوست و مو می گویند رطوبت ناخن ها را باید حفظ کرد. استفاده بیش از حد از مایع دستشویی و ظرفشویی و سایر شوینده ها می تواند رطوبت ناخن ها را کاهش دهد. در هنگام فعالیت و کار با مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید.

با توجه به نشانه ها و علائمی که بر روی ناخن ها وجود دارد می توان تشخیص داد که آن ها سالم هستند یا خیر. در ادامه به این نشانه ها می پردازیم.

از کجا بفهمیم ناخن هایمان سالم هستند؟

  • برای آن که تشخیص بدهید ناخن هایتان در چه وضعیتی هستند باید به خوبی آن ها را بررسی نمایید. مواردی که در ادامه بیان می کنیم علائم یک ناخن سالم می باشد:
  • رنگ آن صورتی مایل به سفید است.
  • در کنار و اطراف ناخن پوسته وجود دارد. (به این پوسته ها کوتیکول می گویند که از ناخن ها در برابر ورود میکروب ها به زیر ناخن و داخل پوست جلوگیری می کند.)
  • در قسمت ریشه ناخن، قسمتی هلالی شکل به نام هلال ناخن وجود دارد.

از کجا بفهمیم ناخن هایمان سالم نیستند؟

با توجه به نشانه های زیر می توانید پی به ناسالم بودن ناخن هایتان ببرید. این علائم عبارتند از:

  • شکستگی و پوسته پوسته شدن ناخن ها که می تواند به خاطر کمبود ویتامین و خشکی آن ها باشد.
  • وجود لکه های سفید بر روی ناخن ها
  • وجود شیار های افقی بر روی ناخن
  • قرمز رنگ بودن و ملتهب شدن پوست اطراف ناخن ها
  • ناخن هایی که به شکل قاشق هستند.

کارهایی که باید برای زیبایی ناخن ها انجام دهید.

به تغذیه خود توجه کنید.

کمبود برخی از ویتامین ها اثر خود را بر روی ناخن ها نشان می دهند. کم خونی، کمبود کلسیم، کمبود برخی از آمینو اسید ها، اختلال در برخی از غدد و … باعث می شوند لکه ها و شیارهایی بر روی ناخن ها ایجاد شود و رنگ آن ها را تغییر دهد.

همیشه ناخن هایتان را تمیز نگه دارید.

ناخن هایتان را همیشه تمیز و عاری از آلودگی نگه دارید. ممکن است چربی هایی روی سطح ناخن ها را بگیرد. بهتر است آن ها به سرعت از بین ببرید.

رطوبت ناخن هایتان را تامین و حفظ نمایید.

برای این کار می توانید از کرم های مرطوب کننده، انواع روغن های طبیعی و گیاهی استفاده نمایید. توصیه ما به شما این است که شب ها قبل از خواب، از این مواد استفاده کنید تا رطوبت لازم ناخن هایتان تامین شود. روغن زیتون، روغن دانه کتان، روغن بادام، چای سبز، آلوئه ورا، ویتامین E می تواند در داشتن ناخن هایی زیبا به شما کمک کنند.

حتما دستکش بپوشید.

همانطور که گفتیم در هنگام کار با مواد شوینده حتما از دستکش استفاده نمایید.

بلندی ناخن هایتان را کنترل کنید.

ناخن های خیلی بلند احتمال شکستنشان بسیار بالا است و ناخن های خیلی کوتاه نیز جذابیت و زیبایی ندارند به همین دلیل سعی کنید به حد متعادل ناخن هایتان را نگه داری کنید.

ناخن هایتان را اصولی سوهان بکشید.

روش صحیح سوهان کشیدن به این گونه است که باید در یک جهت انجام شود در صورتی که اکثرا ما در حرکت های رفت و برگشتی سوهان می کشیم که کاری اشتباه است. در صورتی که ناخنتان شکست، سریعا آن را سوهان بکشید تا شکستگی به بقیه قسمت های ناخن کشیده نشود. بهتر است برای نرم شئن لبه ناخن ها، از سوهان های کریستالی استفاده نمایید.

مدتی یکبار لاک بزنید.

لاک زدن باعث استحکام ناخن ها می شود اما در استفاده از لاک زیاده روی نکنید، زیرا ممکن است اکسیژن کافی به سطح ناخن نرسد و آسیبی جدی به آن وارد شود. بعد از آن که مدتی بر روی ناخن هایتان لاک داشتید، چند روز به ناخن هایتان مرخصی بدهید تا استراحت کنند و در صورت تمایل دوباره لاک بزنید.

با ناخن هایتان مهربان باشید.

آن ها را فشار ندهید، به آن ها ضربه وارد نکنید. اگر بلند هستند در هنگام ورزش هایی مانند والیبال و بستکبال مراقب ناخن هایتان باشید

کارهایی که برای زیبایی ناخن ها نباید انجام دهید.

 لطفا ناخن هایتان را نجوید.

جویدن ناخن ها باعث می شود از مرتب بودن آن ها کاسته شود و علاوه بر این، احتمال بیمار شدن شما نیز وجود دارد چون در زیر ناخن ها ممکن است آلودگی و میکروب وجود داشته باشد و با قرار گرفتن در دهان، وارد بدنتان شود.

استفاده از استون ممنوع

برای پاک کردن لاک ناخن، بهتر است از استون استفاده نکنید زیرا استون باعث خشک شدن بیش از حد ناخن ها می شود. به جای استون می توانید از محلول هایی استفاده کنید که بر پایه استاتیت هستند.

 ناخن هایتان جزئی از جعبه ابزار نیستند.

از ناخن هایتان به عنوان ابزار برای باز کردن درب اشیاء، ایجاد خراش و … استفاده نکنید. با این کار موجب شکستن و آسیب رسیدن به آن ها می شوید.

داشتن ناخن های زیبا و براق آرزوی همه خانم ها است. شکل ناخن می تواند بر زیبایی انگشتان و دست ها تاثیر بگذارد. با رعایت کردن مواردی که گفتیم داشتن ناخن هایی زیبا و جذاب را تجربه نمایید. فراموش نکنید که همه افرادی که ناخن های زیبایی دارند لزوما به آرایشگاه های گران قیمت نرفته اند و ممکن است خودشان با رعایت همین نکات به ظاهر سادهدر خانه، زیبایی ناخن های خود را حفظ می کنند.

برچسب ها