شامپوی بدون سولفات چیست و چه مزایایی برای مو دارد؟

شامپوی بدون سولفات چیست و چه مزایایی برای مو دارد

سولفات چیست؟

سولفات نوعی ماده ی شیمیایی است که در اثر واکنش با سولفوریک اسید، نوعی نمک را تشکیل می دهد. انواع مختلفی از سولفات وجود دارد که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود. در صنعت مراقبت از مو از سدیم لوریل سولفات ((SLS و سدیم لورات سولفات ((SLES که از روغن های نفتی و گیاهی درست می شوند، بیشتر استفاده می شود.

سولفات در واقع همان چیزی هستند که باعث ایجاد کف نرم و ضخیمی در هنگام استفاده از شامپو ها می شود. سولفات ها در واقع نوعی سورفکتانت (مواد فعال کنندع سطح) هستند که چربی و آب را به خود جذب می کنند، در واقع زمانی که چربی های اضافی و نامطلوب مو توسط یک مولکول جذب می شود آب نیز به ذرات دیگر می چسبد و هنگامی که کف حاصل از شستشو شامپوی دارای سولفات آبکشی می شود چربی های مو نیز با آب شسته می شوند.

 چرا شامپو های حاوی سولفات برای مو مضر هستند؟

شامپوهای حاوی سولفات نقش بسیار زیادی در شستشو مو دارند، اما اخیرا مقالاتی در ارتباط با سرطان زا بودن این نوع شامپوها به چاپ رسیده است که البته هنوز به طور علمی به اثبات نرسیده اند. بسیاری از پزشکان معتقدند که شامپوهای دارای سولفات به موها آسیب می رساند و با تحریک ساختار مو باعث ضعیف شدن فولیکول می شوند.

شامپوهای حاوی سولفات قدرت پاک کنندگی بالایی دارند و با توجه به ژنتیک متفاوت افراد می تواند برای همه افراد گزینه مناسبی نباشد و سولفات موجود در شامپو برای آن ها بیش از حد باشد؛ منظور از بیش از حد بودن سولفات این است که، سولفات باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و موی سر می شود. در صورتی که پوست و موی سر برای حفظ سلامت و شادابی درونی خود همواره به مقداری از آن نیاز دارند.

از طرفی از بین رفتن چربی طبیعی سر می تواند مشکلاتی نظیر خارش، خشکی، پوسته پوسته شدن و شوره را در بعضی افراد ایجاد کند. استفاده ی زیاد و بیش از اندازه از شامپوهای حاوی سولفات کراتین مو را که سبب خوش حالتی و درخشانی مو می شود را از بین می برد.

چه کسانی نباید از شامپوی حاوی سولفات استفاده کنند؟

  • افرادی که دارای پوست حساسی هستند و بیماری های پوستی نظیر اگزما و یا پسوریازیس و… د ارند.
  • افرادی که برای صافی و احیای مو از روش هایی مانند کراتین مو، ریباندینگ مو، بوتاکس مو ، پروتئین تراپی و سایر روش ها استفاده کرده اند، باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند.
  • افرادی که دارای موی خشک و وزی هستند.
  • افرادی که موهای رنگ شده و دکلره شده دارند.

شامپوی بدون سولفات چیست؟

در ترکیب شامپوی بدون سولفات دیگری خبری از سولفات نیست و این بدین معناست که این شامپو در مقایسه با شامپوی حاوی سولفات در زمان شستشو کف نمی کند، اما مزایایی دارد که بسیار در دهه های اخیر پرطرفدار بوده است.

شامپوی بدون سولفات بدون از بین بردن چربی طبیعی سر، موی شما را کاملا تمیز می کند و باعث حفظ رطوبت مو می شود  و از خشکی و شکندگی و موخوره مو جلوگیری می کند. برخلاف شامپوی حاوی سولفات این شامپو برای موهای رنگ شده بسیار مناسب است و سبب ماندگاری رنگ موی افراد می شود.

چگونه شامپوی بدون سولفات باعث تمیزی مو می شود؟

همانطور که گفته شد سولفات قدرت تمیزکنندگی بالایی دارد، شاید برای شما سوأل پیش بیاد که باحذف سولفات از ترکیبات شامپو چگونه مو تمیز می شود؟ در پاسخ به این سوأل باید گفت در ترکیبات شامپو علاوه بر سولفات ترکیبات تمیزکننده ی دیگری نیز وجود دارد. اگرچه شامپوهای بدون سولفات بسیار کم و یا حتی بدون کف هستند، اما می توانند آلودگی و چربی های غیرضروری را از بین ببرند. شامپوهای بدون سولفات در مقایسه با شامپوهای حاوی سولفات بعد از شستشو روغن طبیعی بیشتری بر روی مو باقی می گذارند که همین مسئله برای موهای خشک بسیار مفید است. اگر شامپوهای بدون سولفات به درستی مصرف شوند همان اثربخشی شامپوهای حاوی سولفات را خواهند داشت.

چگونه متوجه شویم یک شامپو دارای سولفات است یا خیر؟

طبق استانداردهای جهانی شامپوهای حاوی سولفات باید دارای ۱۰ الی ۲۵ درصد سولفات در ترکیبات خود باشند. هم چنین غلظت بالای ۲ درصد می تواند باعث مشکلاتی پوستی و خشکی و تحریک موی سر شود، با در نظر گرفتن همین مورد شامپویی که دارای غلظت کمتر از ۲ درصد باشد کم خطر است. شامپوهای بدون سولفات در بازار یا دارای سولفاتی کمتر از این مقدار هستند و یا حاوی سورفکتانت های جایگزین هستند.

یکی دیگر از راه های تشخیص شامپوی حاوی سولفات یا بدون سولفات توجه به میزان کف تولیدی شامپو است؛ اگر شامپو کف زیادی تولید کند این بدین معناست که شامپو حاوی مقادیر تقریبا زیادی سولفات می باشد.

استاندارد جهانی شرکت های سازنده ی شامپو را ملزم به تهیه لیستی از ترکیبات تشکیل دهنده محصولاتت می کند که در این لیست تمامی ترکیبات از زیاد به کم مرتب شده اند و شما با مراجعه به این لیست می توانید با پیدا کردن نام سولفات و ترتیب قرار گرفتن آن در لیست میزان آن را متوجه شوید. قرار گرفتن نام سولفات در اوایل لیست بدین معناست که میزان زیادی سولفات در ترکیبات شامپو وجود دارد و اگر نام سولفات در اواسط یا اواخر لیست قرار داشت به این معناست که میزان سولفات در ترکیبات شامپو بسیار کم است.

مشاوره رایگان درج آگهی