نکاتی که بعد از رنگ کردن مو باید به آن ها توجه کرد

نکاتی که بعد از رنگ کردن مو باید به آن ها توجه کرد

خیلی از خانم ها دوست دارند با تغییر رنگ موهایشان، زیبایی خاصی را به چهره شان بدهند  و این گونه یک تغییر اساسی کنند. رنگ کردن مو در کنار اصول و روش هایی که دارد نیاز به رعایت نکاتی است که بعد از رنگ کردن باید به آن ها توجه شود. در این شرایط است که از آسیب دیدن موهایتان جلوگیری می کنید و شادابی و سلامتی آن ها را حفظ خواهید کرد. در ادامه به این نکات می پردازیم.

چرا باید بعد از رنگ کردن مو، بیشتر مراقب باشیم؟

رنگ کردن مو ممکن است باعث شود آسیب هایی به ریشه و ساقه های مو وارد شود به همین دلیل بعد از رنگ کردن باید مراقبت های لازم را انجام دهید تا موهایتان را از این آسیب های محتمل دور نگه دارید. علاوه بر این رعایت کردن این نکات باعث می شود رنگ موهایتان تثبیت شود و مدت طولانی تری بتوانید از زیبایی آن ها لذت ببرید.

در ادامه به این نکات می پردازیم.

نکات مهم بعد از رنگ کردن مو

بهتر است تا ۷۲ ساعت موهایتان را با شامپو نشویید.

زمانی که موهایتان را رنگ می کنید لایه کوتیکول مو باز می شود و رنگ به شکاف های مو نفوذ پیدا می کند. اگر به سرعت موهایتان را با شامپو بشویید رنگ ها از این منافذ شسته خواهند شد. لایه کوتیکول به مدت سه روز ممکن است طول بکشد تا بسته شود به همین دلیل اگر در این مدت موهایتان را با شامپو نشویید می توانید رنگ مویتان را مدت طولانی تری داشته باشید.

 سعی کنید از شامپو و نرم کننده بدون سولفات استفاده کنید.

در بسیاری از محصولات بهداشتی و شوینده از نوعی ماده آنیونی به نام سدیم لورت سولفات و یا سدیملورت اتر سولفات استفاده می شود که نقش آن تولید کف است. این ماده چربی طبیعی و رطوبت موها را از بین می برد و باعث خشکی موها مخصوصا موهای رنگ شده می شود. به همین دلیل بهتر است از شامپوها و نرم کننده هایی استفاده کنید که فاقد سولفات هستند تا هم رنگ مویتان کم رنگ نشود و هم رطوبت طبیعی موهایتان از بین نرود.                              

برای شستشوی موها از آب با دمای بالا استفاده نکنید.

دوش گرفتن بعد از یک روز خسته کننده آن هم با آب گرم می تواند حس خیلی خوبی را به ما بدهد اما اگر موهایتان را رنگ کرده اید از این کار خودداری کنید. زیرا زمانی که زیر دوش آب گرم هستید کوتیکول های موهایتان باز می شوند و در هنگام شامپو زدن، رنگ موهایتان شسته شده و به مرور زمان کم رنگ می شوند. بهتر است موهایتان را با آب ولرم و ملایم بشویید سپس با آب خنک آبکشی کنید زیرا آب خنک از کم رنگ شدن رنگ موهایتان جلوگیری می کند.

 موهایتان را هر روز نشویید.

در صورتی که عادت دارید هر روز به حمام بروید بهتر است بدانید رنگ موهایتان به زودی از بین می رود و رطوبت و چربی طبیعی موهایتان نیز از دست خواهد رفت. حداقل یک روز در میان و یا ۳ بار در هفته دوش بگیرید.

 برای حفظ رنگ مو از سرم های مخصوص استفاده کنید.

رنگ مو ماده ای شیمیایی است به همین دلیل زمانی که موهایتان را رنگ می کنید باید رطوبت بیشتری به موهایتان بدهید. برای این منظور می توانید از سرم هایی استفاده کنید که نیاز به آبکشی ندارند و رطوبت موها را تامین کرده و از آن ها در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیز محافظت می نمایند.

قبل از سشوار و … از اسپری محافظ حرارت استفاده کنید.

حرارت رطوبت طبیعی موها را از بین می برد و آن ها را خشک و شکننده می کند. استفاده از سشوار، اتو و برس حرارتی بر روی موهای رنگ شده می تواند آسیب را چند برابر کند. اگر تمایل به استفاده از این وسایل حرارتی دارید بهتر است قبل از آن از اسپری های مخصوصی استفاده کنید که از مو در برابر حرارت محافظت می نماید. این اسپری ها از رطوبت موهایتان محافظت می کند و مانع از آسیب رسیدن به آن ها می شود.

مدتی یک بار انتهای موهایتان را کوتاه کنید.

انتهای موها بعد از مدتی که رشد می کنند حالت زیبای خود را از دست می دهند و از جذابیت رنگ موهای کل سرتان می کاهند هم چنین این قسمت از مو به خاطر خشک بودن، زودتر دچار موخوره می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم هر ۶ تا ۸ هفته یک بار انتهای موهایتان را کوتاه کنید تا شادابی آن ها حفظ شود.

هرگز با موی خیس به رخت خواب نروید.

شستن موهایتان را زمانی انجام دهید که قصد خوابیدن ندارید و زمان کافی برای خشم موها وجود دارد زیرا خوابیدن با موهای خیس آسیب زیادی به تار ها و ریشه مو وارد می کند. در صورتی که مجبور به چنین کاری شدید بهتر است برای این که آسیب کمتری به موهایتان وارد شود آن ها را ببافید. فراموش نکنید که موهایتان را قبل از خواب به صورت گوجه ای و دم اسبی نبندید حتی اگر آن ها خشک باشند.

در فواصل زمانی طولانی تری رنگ موهایتان را تغییر دهید.

همانطور که گفتیم رنگ مو می تواند به موهایتان آسیب بزند به همین دلیل بهتر است پشت سرهم و در دوره های کوتاه، موهایتان را رنگ نکنید. زمانی که موهایتان را رنگ و دکلره کردید، به موهایتان استراحت بدهید تا فرصت داشته باشد بافت طبیعی خود را دوباره به دست آورد سپس اگر تمایل داشتید رنگ کنید. در صورتی که ریشه موهایتان رنگ خود را از دست داد، تنها همان قسمت را رنگ کنید.

از ماسک مو استفاده کنید.

به جای نرم کننده ها بهتر است از انواع ماسک موها استفاده کنید که به صورت صنعتی وجود دارند و یا این که می توانید خودتان در منزل تهیه کنید. بهتر است از ماسک موهاییاستفاده کنید که برای موهای رنگ شده مناسب هستند و رطویت و مواد مغذی لازم برای موها را فراهم می کنند.

سعی کنید تا حد امکان از وسایل حرارتی برای تغییر دادن حالت موهایتان استفاده نکنید. بهتر است حالت طبیعی موهای خودتان را دوست داشته باشید و از تغییر دادن آن ها فقط برای مراسمات خاص استفاده کنید. تغذیه و رژیم غذایی هم بر سلامت موها تاثیر زیادی دارد پس مصرف ویتامین ها را فراموش نکنید.

مشاوره رایگان درج آگهی